Titán se nikdy nevzdává a i v nejtěžších bojích si poradí s helmou pevně nasazenou. Takže ani pravidelné změny daňových pravidel pro freelancery ho nemohou rozhodit. Čelí jim v potu tváře, ale se ctí. A tak, pokud jste zatím neměli čas číst si o tom, jaké změny pro daně a odvody se vás na volné noze dotknou, nevěšte hlavu. Udělali jsme to za vás a shrnuli ty nejdůležitější.
Pojďme se na ně podívat pěkně systematicky. Díky naší CFO Martině, která se s nadáním pro daňová přiznání musela nejspíš už narodit, máme u Titánů o daňových změnách pro freelancery přehled.
Tak tohle je jízda pro dobrodruhy. Konečná podoba úprav je zatím ve hvězdách, respektive počítá se s odloženou účinností od 1. 7. 2024. Uvidíme. A s čím v tuto chvíli počítat?
Odsouhlaseno bylo zrušení pevného limitu 10 000 Kč pro účast zaměstnance pracujícího na DPP na obou zákonných pojištěních a pro aplikaci srážkové daně.
Jak by v praxi mohlo vypadat řešení, které se rýsuje jako pravděpodobné?
Pro každého, kdo má OSVČ jako hlavní činnost, tedy pro freelancera tělem i duší, se v příštích třech letech postupně zvedne vyměřovací základ pro výpočet odvodu na sociální pojištění ze stávajících 25 % průměrné mzdy na 40 %. Konkrétně můžeme počítat s těmito skoky:
Jste freelancerem nově? Pak pro vás platí výjimka. Váš měsíční minimální vyměřovací základ bude činit 25 %, a to v kalendářním roce, ve kterém jste zahájili činnost, a ve dvou bezprostředně následujících letech.
O tom, že se od letoška mění výše paušální daně a za jakých podmínek je pro freelancera výhodná, se přehledně dočtete v samostatném článku.
Shrňme si to nejdůležitější:
A konkrétní částky? Ty najdete v přehledné tabulce ve zmíněném článku.
Jak možná tušíte, možnosti osvobození příjmů od daně nám nepřibývají, ale ruší se. Tak například:
Stát také omezuje slevy na manžela/manželku a některé slevy zcela ruší, například:
Ale nezoufejte, máme tu §10, který byl též novelizován. Zde naopak došlo k navýšení osvobození.
Tohle je pro každého freelancera důležitý paragraf. Vyjmenovává, co vše dani z příjmu nepodléhá. Díky “desítce” jsou změny pro daně a odvody snesitelnější. Vezměme to nejdůležitější opět v bodech:
U DPH dochází k řadě změn, z nichž nejdůležitější je změna procentní výše sazeb. Vracíme se do doby, kdy v Čechách existovaly pouze dvě sazby – jedna základní 21 % (ta zůstává) a jedna snížená 12 %.
Vybrali jsme dvě další změny, které s DPH souvisí a freelancerů se nejvíce týkají.
Mírné zdražení díky tomu čeká zákazníky například v těchto oborech:
Plánujete si pořídit nové auto? Počítejte nově s tím, že jako plátce DPH si můžete odečíst výši DPH jen do částky 420 000 Kč, což odpovídá pořizovací ceně (bez DPH) 2 000 000 Kč. Za jakoukoli korunu navíc už vám stát DPH neodpustí. Tento limit platí následně i pro odpisy – vše, co přesáhne 2 miliony Kč, to nebude daňově uznatelným nákladem / výdajem.
Víte, že jako titánský kontraktor můžete konkrétní rady pro své vlastní osobní daně a odvody, související s naší spoluprací, získat v rámci benefitů? Stačí se s námi domluvit, jsme tu pro vás a život IT profesionála na volné noze vám chceme ulehčit! S námi vás daně a odvody nemusí zaskočit ani v roce 2024.
Titánů, kteří se
k nám přidali
Klientů, kterým
jsme pomohli
Úspěšně dodaných
man-days