Jestli se kolem vás taky hemží IT pojmy, u kterých tušíte, ale s jistotou nevíte, nejste v tom sami. Rozhodli jsme to vzít s humorem a vykopnout “IT for newbies”.
Upozornění: článek “IT for newbies” obsahuje plno memes a nic nelze brát tak úplně vážně. A ajťáci – vstup jen na vlastní nebezpečí.
Životní cyklus softwaru má několik fází. A často je jejich tempo přímo úměrné tomu, jak moc se blíží termín. Pečlivě plánovaný projekt, podrobná definice požadavků se překlene ve svižný návrh architektury a designu, vývoj vyžaduje skoro olympijskou rychlost a testování a nasazení do provozu už zvládnou sledovat jen ti, kteří mají v sobě páté kafe a tak trochu ADHD. Ale ve výsledku: konec dobrý, všechno dobré.
Framework je superužitečná věc. Jde o šablonu, ve které developeři pracují na vývoji. Teda, nejde o jednu šablonu, ale o plno různých šablon, z nichž každá podporuje některé programovací jazyky a má různé funkce. Pak jsou tady taky různé verze, různé společnosti, plno názorů a… No, jak říkáme, superužitečná věc, jen si vybrat.
Fullstack developeři to jsou fakt machři. Zvládají vývoj backendu i frontendu, nikoho nepotřebují, zachrání projekt a hned potom celou planetu. Akorát musí mít oči tak trochu i vzadu a mozek na dvojnásobný výkon, protože jsou velmi oblíbení. Kdo by taky nechtěl all in one, že?
“Hlavně, ať je to hezký. A třpytí se to a skáče to a když na to kliknu, tak to udělá přemet, ok?” Být frontenďákem je nevděčná práce – v podstatě musí vytvořit nablýskanou výkladní skříň a zajistit, aby fungovala. A ve výsledku to pak ještě schytá od backenďáka.
“Je mi jedno jak, hlavně, ať to funguje.” Kdo z backend developerů tohle někdy neslyšel? Za krásnýma webovkama je schovaná hustá a složitá síť kódu, apíček a funkcí, která musí šlapat jako hodinky. Když nešlape, backend developer dostane přes prsty. Když šlape, pochvalu sklidí frontenďák.
Každé ráno přesně v 8, ať celý tým ví, jak se projekt vyvíjí. To je hlavní myšlenka téhle scrum ceremonie. A dává to smysl – tým je v kontaktu, všichni ví, na čem kdo pracuje, s čím je potřeba pohnout a kde jsou momentálně bugy. Až na to, že Franta už podruhé zaspal, Petře to bez kafe ráno nemyslí, Jirka se na to “zapomněl podívat” a Klára neví, která bije. Když pak na stand–upu doopravdy “stojí” jen jeden člen týmu, není to spíš one–(wo)man show?
Apíčka vládnou světu. Ať se nám to líbí nebo ne. A jsou všude, fakt všude. Rozbalovat tak dokumentaci k dalším požadavkům na propojené aplikace je jak Vánoce, kdy dostanete samý měkouše. “Díky, táto…”
Není nad to si s někým doopravdy rozumět. Vztah mezi developerem a počítačem je pro nás, běžné smrtelníky, opředen mlhou tajemství a úžasu. Ptáme se: jakto, že si tak dobře rozumí? Odpověď je “kompilátor”.
Představovali jste si někdy vývojáře jako samostatnou jednotku odolávající výzvám technologií a trpělivě vyšívajícím na jednom obřím, nekonečném projektu? Omyl. Developeři víc než dobře fungují v týmech. A ani u toho na sebe nemusí koukat – existuje totiž GitHub. Webová platforma, kde můžou spolupracovat na vývoji jedné aplikace. Cool, co?
Kdo si počká, ten se dočká. Termíny releasů jsou trochu jako pohyblivé svátky. V den spuštění nového releasu je to velká sláva a hned ten následující se maká na dalším. Možná by po každém releasu měl být sváteční den volna. A dárky. Rozhodně dárky.
Uf. Konečně hotovo. Dokud nepřijde na scénu QA engineer. Odhalí i to, co mělo být navždy skryto. Lovení bugů je totiž jeho druhé jméno. Že celý projekt rozložil jak lego? Od toho je přece tady.
Na jaké pojmy se máme podívat přístě v našem “IT for newbies”? A máte svůj oblíbený meme? Chceme ho vidět! Podělte se o něj s námi na LinkedIn. A taky mrkněte na nabídky našich projektů – ať už jste newbie nebo ostřílený profík.
Titánů, kteří se
k nám přidali
Klientů, kterým
jsme pomohli
Úspěšně dodaných
man-days